На Бершадщині класичною технікою вишивки є низь чорного і червоного кольорів

        Подільська вишивка  - одна з найскладніших і разом з тим оригінальних на Україні. Нею оздоблювали різноманітні речі побутового ужитку, але провідне місце їй належало у художньому оформлені традиційного народного одягу.

Для Бершадщини характерно оздоблення верхньої частини рукава. Класичною технікою вишивки для Бершадщини є низь чорного і червоного кольорів, хоча, трапляється в деяких селах, зокрема, в селі П’ятківка, низь зеленого кольору, які лягають густими насиченими лініями. Подібна до ткання, низь очевидно є однією з найдавніших технік вишивання. Сьогодні використовуються назви: «низинка», «низь», «низинка замкова», «низь поперечна», «низь повздовжня».Технікою низі вишивають тканини з вивороту і на лицевій стороні, як на негативі, узор має протилежний вигляд щодо розміщення кольорів. Виконуючи орнамент у техніці «низинки замкової», працюємо за принципом «низинки поперечної».

      Процес вишивки ускладнюється тим, що широка смуга перехвату ниткою ділиться навпіл закріпкою, яка і мала у народі назву «замок».  При виконанні «поперечної низі» голка ходить то вниз, то вгору, через кожну нитку основи. При виконанні «повздовжньої низі» голка ходить зліва направо і навпаки через кожну нитку основи. (із дописів Національного Музею українського народного декоративного мистецтва, в якому зберігаються зразки вишивки низзю із сіл Яланець, Устя та Вовчок Бершадського району)        

      Чорний колір вишивки в східних районах Поділля – домінуючий, у нього додають темно – вишневу нитку або ж у червоно – чорну гаму включають жовту чи зелену, як у нас на Бершадщині.

      У вишивці низзю збереглася значна кількість геометричних мотивів, які своїм корінням сягають далеких язичницьких часів і стосуються аграрної символіки. Ромб з крапками, ромб з гачками, солярні значки ( свастика, розетки ), меандр. Для збирання сорочок  часто використовувалися  різні види змережувань та розшивок. Переважно,  вони зроблені по всій довжині зʼєднання. Для комірів і манжетів застосовувалися  збірки, рясування. Зразковим прикладом мистецької досконалості є розшиті «рясовані» коміри сорочок з села Війтівка Бершадського району.(«Вишиті сорочки Східного Поділля». Інна Єрмакова. Старший викладач кафедри журналістики Донецького Національного університету)

      У 20-30-х рр. значного посилення в районах Вінниччини набуває рослинна орнаментація, поширеною стає проста і легка у виконанні техніка хрестик, урізноманітнюється гама кольорів.

        В етнографічній колекції нашого краєзнавчого музею зберігаються більше  100 вишитих сорочок, більша частина з яких жіночі, вишиті переважно низзю та хрестиком, є декілька жіночих сорочок, вишитих гладдю та вирізуванням. При оздобленні сорочок використовувалися і інші техніки:  поверхниця, кафасор, лиштва, вирізування, мережка «шабак».

 

Начальник відділу

Герасимчук Надія Миколаївна

Адреса: 24400 м. Бершадь вул. Героїв України,11
Телефон: 
(04352) 21578,

(04352)24036, (04352)24092


E-mail:
rvk_bershad@vin.gov.ua

Січень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31